Preot Constantin Iustin Rotariu

Preoți slujitori Ianuarie 12, 2013

Părintele  Rotariu Constantin Iustin  este   preot paroh în satul Hârtop începând cu data de 1 Noiembrie 2006. Am absolvit Facultatea de Teologie Ortodoxă “Dumitru Stăniloae “din Iași în anul 2006,apoi am aprofundat studiile teologice prin cei 2 ani pe care i-am urmat în cadrul Masteratului secția “Sistematico-Biblică”,promoția 2007-2009, din cadrul facultății amintite.Din momentul instalării mele ca preot paroh în parohia “Sfântul Procopie” din satul Hârtop pe plan administrativ gospodăresc am întreprins lucrări ample de restaurare a Bisericii,prin renovarea pereților exteriori in anul 2007,vopsirea Bisericii in interior2009,îmbunătățirea casei praznicale în 2010,restaurarea temeliei Bisericii în 2012.Am primit ajutoare constând în donații astfel: străni,uși sculptate ale Bisericii,strana Maicii Domnului,Iconostasul Învierii și alte obiecte de mobilier bisericesc.Din diverse donații am adus Bisericii o Evanghelie nouă,Sfinte Cruci,si Cădelnițe.Am împodobit Biserica cu icoane și prapuri.Pe plan liturgic-pastoral am slujit în fiecare Duminică și sărbătoare îndemnând și învatând credincioșii pe calea mântuirii.Avem activități cultural-duhovnicești cu cei 8 copii, care se află în parohie  ,de asemenea cu ocazia Crăciunului și a Sfintelor Paște am oferit pachete enoriașilor din parohie.Pe plan cultural sunt membru fondator  al Asociației Tineretul Ortodox Român filiala Piatra-Neamț(A.T.O.R),unde se dezbat și analizează teme cu conținut religios vetero si nou testamentar,probleme actuale ce frământă societatea secularizată în care ne aflăm,asociația având ca scop împrietenirea tinerilor cu Hristos și cu Biserica.Cu ajutorul Maicii Domnului și al Sfântului Mc. Procopie doresc să continui lucrarile începute spre slava Lui Dumnezeu și spre a noastră mântuire.