În afara Bisericii nu există mântuire

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 12, 2013

Biserica este laboratorul Invierii noastre .Sfantul Ciprian Episcopul Cartaginei ne spune foarte clar : “În afara Bisericii nu există mântuire “.Biserica Ortrodoxa singura deținatoare a  Adevarului revelat ne ofera  7 Sfinte Taine  care ne  deschid drumul spre Împărăția Cerurilor. Urmând învățătura Bisericii îl descoperim pe Mântuitorul Iisus Hristos ca Părinte care se îngrijește de  vindecarea noastă sufletească și trupească.

Dacă pentru sănătatea trupului avem nevoie de doctor și de medicamente pentru sănătatea sufletului avem nevoie de Mireasa Stăpânului Hristos,de Biserică pe care Domnul a întemeiat-o în chip nevazut în momentul Rastignirii cu trupul pe Cruce, Crucea devenind obiect dătător de viață,armă împotriva diavolului,scăpare si ajutorare în necazuri și întristări.Doar urmând calea Bisericii îl aflăm pe Hristos Cel Rastignit și Înviat, Înălțat la ceruri de-a dreapta Tatălui ca mijlocitor pentru noi, și prin rugăciunea către  Hristos Domnul, tot în Biserică se revarsă în inima noastră Duhul Sfânt scopul vieții noastre pe acest pământ. În Biserică Dumnezeu-Treime   ne deschide drumul către veșnicie, noi avand ca rugatori pentru omenire pe Maica Domnului si pe Sfinti.