Istoricul Parohiei Hârtop

Istorie Ianuarie 12, 2013

Biserica satului Hârtop îl are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Procopie prăznuit în fiecare an în data de 8 iulie.Satul Hârtop se afla situat în partea de răsărit a județului la o depărtare de 16 km spre răsărit de orașul Piatra-Neamț.Originea satului nu este cunoscută,dar conform tradiției si bătrânilor satului,locuitorii ar fi venit din Ardeal așezându-se pe un teren cu o pozitie frumoasă,șes ,acest teren avand numele de “Ungurași”.Dat fiind faptul că  terenul aparținea boierilor cele câteva familii au nevoite să-și mute casele unde se află și astăzi, terenul acesta fiind unul neproductiv al vremurilor acelora.Tot conform tradiției primul care “ar fi bătut parul”,să-și faca casa s-ar fi numit Hârtopeanul de unde si denumirea satului.

Biserica cu hramul Sf. Procopie a fost ridicata in anul 1912 cu banii satenilor,ea avandu-si fiinta intr-o alta Biserica din 1856.Planul  general cruce treflata interior si exterior alcatuita dintr-o incapere mai mare ,schitand un pronaos in partea apuseana care serveste ca pridvor.Intrarea in Biserica se face printr-o usa sculptata avand pe ea chipul Sf, Procopie ocrotitorul satului si al Biserricii.Biserica a fost tarnosita de IPS Pimen Mitropolitul Moldovei si Sucevei la 16 septembrie 1912,in timpul preotului Stefan Maris,ostenitori fiind invatatorul satului N.B. Stan,Gh. Mancas si Gh. Dobreanu.Cele doua clopote au fost turnate in anul 1910 prin osteaneala invatatorului N.B. Stan.Catapeteasma este formata din 3 randuri de icoane,pictura lor fiind executata de pictorul C.Antoniu din Piatra-Neamt in anul 1912 si poarta caracteristicile picturilor bizantine.La data de 18 octombrie 1992 Biserica a fost resfintita de catre Preasfintitul Episcop-Vicar Calinic Botoșăneanul în timpul preotului paroh Cătalin Secară care a întreprins lucrări de restaurare a Bisericii.

Preot Stefan Maris 1892-1938

Preot Nicolae Lefter 1938-1941

Preot Gheorghe Stan 1941-1987

Din 1 iulie 2004 Parohia devine  de sine statatoare .